моментальный займ на карту без проверок

Wiertła do drewna.Rodzaje wierteł do drewna.Podczas pracy z drewnem mamy do dyspozycji kilka rodzajów wierteł oraz szereg pomocnych akcesoriów, różnią się one od siebie w zależności od tego jaki otwór chcemy wykonać, niektóre z nich sprawdzają się przy płytkich otworach o niewielkich średnicach innych używa się do wykonywania głębokich. Są to specjalnie skonstruowane wiertła, przeznaczone do pracy w drewnie o różnej strukturze i twardości. Dzięki temu że drewno jest stosunkowo miękkim

materiałem ich końcówki mogły zostać zakończone w inny sposób niż wierteł przeznaczonych do twardszych materiałów. Poniżej znajduje się opis najczęściej spotykanych rodzajów wierteł stosowanych przy pracy z drewnem.


Rodzaje wierteł stosowanych w pracy z drewnem

Wiertła HSS – najczęściej spotykany rodzaj wierteł, powszechnie uważane za uniwersalne. Jednak docelowo są to wiertła przeznaczone do wiercenia w metalu, choć sprawdzają się również przy pracy z drewnem lub tworzywami sztucznymi. Dla osób pracujących w drewnie okazjonalnie w zupełności wystarczą. Warto jednak mieć na uwadze że brak stożka prowadzącego sprawia że podczas rozpoczynania wiercenia często ześlizguje się ono z obranej pozycji. Można zaradzić temu problemowi po przez wykonanie ostrym gwoździem punktu prowadzącego. Jeśli jednak potrzebujemy większej precyzji i chcemy zaoszczędzić nieco czasu warto zaopatrzyć się w wiertła przeznaczone do pracy z drewnem.

Wiertła HSS.

Wiertła spiralne – wiertła te charakteryzują się specjalnie wyprofilowaną końcówką zakończoną ostrym szpikulcem, dzięki takiej konstrukcji ułatwiają   precyzyjnie umieścić wiertło w punkcie wiercenia, zapobiegają przesuwaniu się narzędzia podczas pracy, oraz zapewniają czystą krawędź wykonanego otworu. Są to uniwersalne wiertła stosowane w różnych pracach stolarskich.

Wiertło do drewna

Wiertła kręte –   bardziej specjalistyczne wiertła, przeznaczone do wykonywania głębokich otworów w elementach drewnianych, zakończone gwintowanym stożkiem prowadzącym zapewniają precyzyjne prowadzenie. Wykonywane z bardzo dużą precyzją.   Stosowane przede wszystkim w stolarce budowlanej.

Wiertło kręte do drewna.

Wiertła płaskie(wiertła piórowe) -są to wiertła o płaskim kształcie, zakończone szpikulcem centrującym, ich główną zaletą jest możliwość wykonywania otworów o większych średnicach niż przy pomocy zwykłych wierteł, dostępne są w rozmiarach pozwalających na wykonywanie otworów   w średnicach od 6 do 40 mm.

Wiertło do drewna płaskie

Wiertła typu sednik – przeznaczone do stosowania w wiertarkach stacjonarnych, pozwalają na wykonywanie otworów nie przelotowych o idealnie płaskim dnie. Wykorzystywane w meblarstwie np przy wykonywaniu gniazd pod zawiasy puszkowe.   Dostępne w rozmiarach pozwalających wykonywać otwory od 10 do 50 mm.

Wiertło do drewna typu sednik.

Akcesoria dodatkowe

Otwornice – jest to połączenie wiertła z piłą. Gdzie wiertło pełni funkcję pilotującą a otaczający je specjalny brzeszczot wycina otwór o przekroju koła. Pozwalają one na wycinanie otworów przelotowych o różnych średnicach od 19 do 105 mm, w elementach nie przekraczających głębokości 40 mm.

Otwornica do drewna.

Końcówki rozwiercające – proste aczkolwiek przydatne narzędzie dzięki któremu można szybko wykonać fazę na otworze pod wkręt, tak aby wkręcony nie wystawał ponad powierzchnię elementu.

Rozwiertak

Wiertła do konfirmatów – jest to połączenie wiertła umieszczonego w specjalnym uchwycie, który podczas wiercenia poszerza otwór prowadzący. W efekcie końcowym otrzymujemy otwór o kształcie   pozwalającym na wkręcenie śruby konfirmatowej charakteryzującej się specjalnym kołnierzem.

Wiertło do konfirmatów. http://credit-n.ru

Artykuł z kategorii: Narzędzia

Komentarzy... (2)

Zostaw komentarz |

  1. mark pisze:

    a gdzie wiertla stopniowane. np.do wiercenia otworow ukosnych, pod prowadnice.

  2. alasken882 pisze:

    Ciekawe zestawienie, przede wszystkim bardzo przejrzyste pod względem merytorycznym. Ludzie często szukają informacji o wiertłach i zazwyczaj nie mają ich wyczerpująco opisanych w jednym miejscu. Ja bym jeszcze zwrócił uwagę że warto się trochę postarać o jakość wierteł jakie kupujemy – rozmaicie bywa pod tym względem. Na muntech24.pl jest świetny wybór i rzeczywiście pod względem technicznym ciężko w tym momencie znaleźć lepsze warianty na polskim rynku. Ogólnie polecam zaopatrywać się w takie akcesoria w specjalistycznych sklepach.

Zostaw komentarz