моментальный займ на карту без проверок

Jak układać panele podłogowe.



Od kiedy na rynku pojawiły się panele podłogowe łączone na zatrzaski montaż takiej podłogi uległ znacznemu ułatwieniu oraz wydatnie się skrócił. Układanie paneli podłogowych to zadanie które można wykonać posiadając kilka narzędzi nieco umiejętności praktycznych oraz czasu. Dzięki temu w efekcie końcowym mamy satysfakcję z faktu że sami wykonaliśmy podłogę, oraz zaoszczędzamy nieco pieniędzy z naszej domowej kasy (koszt usługi kładzenia paneli oscyluje w przedziale od 15 do 25 zł za m2). Ważne jest to aby do zadania podejść dobrze zorganizowanym, i mieć na uwadze kilka zasad które pozwolą na właściwy montaż oraz uchronienie się przed najczęściej popełnianymi błędami.


Narzędzia jakie będą potrzebne podczas montażu paneli podłogowych

– miara najlepiej 5 metrowa,

– młotek gumowy,

– klocek drewniany który będzie chronił krawędzie paneli podczas dobijania paneli,

– klocki dystansujące w kształcie klinów,

– pilarkę, lub wyrzynarkę, ewentualnie ręczną piłę do drewna, którą będziemy docinać panele

– warto także zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowany, zagięty blaszany płaskownik, który przyda się podczas dobijania paneli przy ścianie

Przygotowanie paneli

Ze względu na to że panele wykonywane są z laminowanych lub fornirowanych tworzyw drzewnych mają one właściwości higroskopijne, czyli w uproszczeniu dążą do wyrównania wilgotności z pomieszczeniem w jakim się znajdują. Dlatego właśnie aby zminimalizować późniejsze zmiany ich wilgotności objawiające się tak zwanym pracowaniem podłogi,   przed rozpoczęciem pracy zaleca się pozostawienie   paneli w paczkach zapewniając im dostęp powietrza przez rozcięcie foli opakowaniowej w pomieszczeniu w którym będą montowane na jakieś dwa, trzy dni.

Przygotowanie podłoża

Podłoże pod panele powinno być równe i wypoziomowane. Pamiętając o właściwościach materiałów z jakich wykonuje się panele kolejnym istotnym czynnikiem jest zabezpieczenie go przed wilgocią. Dlatego jeśli podłożem będzie świeża posadzka zaczynamy pracę od położenia folii izolacyjnej. Producenci polecają folię polietylenową o grubości 0,2mm ,w miejscach łączeń folię zakładamy na siebie z 20 cm zapasem zabezpieczając taśmą samoprzylepną. Na tak przygotowaną powierzchnię można położyć warstwę   wygłuszającą. Jeśli układamy panele na starą podłogę możemy pominąć warstwę izolacyjną.

Układanie paneli

Panele układamy prostopadle do okna które jest źródłem światła czyli równolegle z kierunkiem padania promieni słonecznych, dzięki temu miejsca łączenia poszczególnych klepek będą mniej widoczne.

Kolejnym istotnym elementem jest pozostawienie tak zwanej przerwy dylatacyjnej (około 1 do 2 cm) pomiędzy ścianą a krawędzią układanej podłogi. Do tego celu przydadzą nam się przygotowane wcześniej kliny dystansujące.

Zanim położymy pierwszy rząd musimy zmierzyć   szerokość pomieszczenia, pierwszy rząd musi mieć taką głębokość aby ostatni miał minimum 50 mm, jeśli wliczenia wskażą że będzie płytszy należy odpowiednio spłycić pierwszy rząd.   Zaczynamy od rogu pokoju, umieszczając pierwszą klepkę tak aby krawędzie z piórem były skierowane do ściany od której zaczynamy.

Jak układać panele podłogowe.

Tak rozpoczęty rząd kontynuujemy dokładając kolejne klepki wzdłuż ściany, pamiętając o zachowaniu właściwej przerwy dylatacyjnej pomiędzy ścianą a podłogą, przy pomocy wcześniej przygotowanych klinów.

Układanie paneli podłogowych.

Po dotarciu do końca rzędu, najprawdopodobniej ostatnią klepkę będzie trzeba dociąć do długości, należy pamiętać aby podczas mierzenia uwzględnić naszą dystansującą przerwę.

Jest to dobry moment aby w przypadku krzywych ścian wyprowadzić sobie prostą bazę do dalszego układania podłogi przez takie docięcie paneli aby następne rzędy układały się już prostopadle do ściany.

Tym kawałkiem który pozostanie   po docięciu ostatniej klepki na wymiar rozpoczynamy budowę kolejnego rzędu podłogi. Przy metodzie łącznia typu „click” każdy następny rząd najpierw składamy ze sobą na długość, a następnie tak przygotowany pas mocujemy do wcześniejszego rzędu.

Układanie paneli podłogowych

Dokładając kolejne rzędy   docieramy do przeciwległej ściany pomieszczenia.   W tym momencie zwykle okazuje się że standardowa szerokość klepki jest zbyt duża, musimy więc ją dociąć do właściwego rozmiaru. Podczas pomiaru warto sprawdzić szerokość w na całej długości,   pomieszczenia często nie mają kąta, a ściany w nich nie są proste.

Docinanie paneli podłogowych

Źle docięta klepka pozostawi zbyt dużą szparę której nie da się przykryć listwą przypodłogową. Na końcu usuwamy kliny dystansujące a całość wykańczamy listwami przypodłogowymi.

Z racji że nasza podłoga ma charakter pływający czyli nie jest mocowana na sztywno do podłoża, listwy przypodłogowe mocuje się do ściany.

Wykańcznie listwami przypodłogowymi. http://credit-n.ru/offers-zaim/sms-finance-express-zaimy-na-kartu.html

Artykuł z kategorii: Jak zbudować

Komentarzy... (10)

Zostaw komentarz |

  1. Halina pisze:

    Dzień dobry.
    Mam kłopot i proszę o poradę. Fachowiec polożył panele na korytarzu i 3 szt.zaczęły bombażować. Jest to środek korytarza .Nie mogę sobie pozwolić na przełożenie ponieważ mam w domu osobę bardzo chorą i niepełnosprawną.
    Dodam jeszcze, że Pan który kladł mi panele wyjechał z kraju i nie mogę reklamować.
    Również ogranicza mnie kwestia zapłaty za ew. naprawę.
    Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedź co mogę w tej kwestii zrobić.
    Pozdrawiam
    HC.

  2. admin pisze:

    Nie do końca rozumiem co ma Pani na myśli mówiąc bombażować, domyślam się że problem polega na tym że podłoga podniosła się i pracuje w miejscu o którym Pani wspomina. Panele to materiał drewnopochodny, pomimo że odpowiednio impregnowany nadal podatny na zmiany wilgotności otoczenia, i co za tym idzie także objętości. Po jakimś czasie od położenia dążąc do wyrównania wilgotności z pomieszczeniem panele mogą zmieniać nieco rozmiar, co w zwłaszcza na większych powierzchniach może być na tyle zauważalne aby sprawiać problemy. Problem pojawia się gdy osoba kładąca nie pozostawia wystarczającej ilości miejsca pomiędzy krawędzią podłogi a ścianą, wtedy podłoga opierając wybrzusza się zwykle w centralnym miejscu pomieszczenia. Jeśli tak wygląda problem u Pani trzeba znaleźć miejsce w którym panel wspiera się o ścianę i ściąć nadmiar (np. ostrym dłutem) tak aby pozostała odpowiednia przestrzeń. Luźna podłoga powinna z czasem opaść.

  3. roman pisze:

    witam.czy można położyć panele na starej wykładzinie podłogowej która znajduje się w pokoju?czy lepiej zerwać wszystko do gołego podłoża?

  4. gadocha70 pisze:

    Witam.proszę o pomoc jak wyregulować okna PCV.Wiem o jakiś srubkach ale jest ich tyle,że najlepiej prosze o zdjecie.

  5. Agata pisze:

    Witam, chcę położyć panele, ale na podłożu, które wyłożone jest starymi płytkami. Czy aby to zrobić należy jakoś dodatkowo przygotować taką podłogę, czy może należy zlikwidować płytki?

  6. Marek pisze:

    Podłoga, na którą będziemy kłaść panele musi być równa. Niewielkie nierówności można niwelować podkładem, jednak w przypadku większych trzeba wyrównać powierzchnię. Jeżeli płytki, czy też stara podłoga są równe i twarde, można na taką powierzchnię kłaść panele bezpośrednio, nawet bez użycia folii i podkładu (w przypadku szczelnej i równej powierzchni).

  7. Roman pisze:

    Witam,

    Chciałbym położyć panele na starej klepce, która choć jest równa i dość twarda to niestety trzeszczy strasznie, obawiam się że po położeniu paneli, podczas chodzenia po mieszkaniu nadal będzie słychać trzeszczenie klepki, ponieważ panele są dość elastyczne. Nie chce zrywać starej klepki ponieważ pod nią znajdują się betonowe legary. Proszę o radę jak zapobiec trzeszczeniu podłogi.

  8. Krzysiek pisze:

    Czy na płyty OSB 22 można położyć panele podłogowe? I nie będą one w żaden sposób się odkształcać ani rozchodzić?

  9. wiesław pisze:

    co jest przyczyną powstawania szpar między mniejszymi krawędziami paneli podłogowych i jak je zlikwidować.

  10. Tomasz pisze:

    Prawdopodobnie za słabo dociśniety był jeden z paneli.
    pozdrawiam https://www.tomaszkuchnielublin.pl/

Zostaw komentarz