моментальный займ на карту без проверок

Montowanie paneli PCVpvc-panel1Dzisiaj postaram się opisać kilka sposobów montowania paneli z PCV. Jednak wcześniej krótka charakterystyka. Panele PCV to materiał, którego można używać praktycznie we wszystkich rodzajach pomieszczeń, szczególnie dobrze sprawdzają się w tych narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie.


Do ich zalet można również zaliczyć łatwą konserwację, która w praktyce ogranicza się do przecierania ich gąbką z użyciem powszechnie stosowanych środków czystości. Rozróżnia się dwa rodzaje paneli, do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Szeroka gama wzorów i kolorów pozwala dobrać sobie tą okładzinę pod indywidualne upodobania.

Sposoby układania paneli PCV

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje układania paneli.


Zanim zaczniemy układać panele należy zadbać o usunięcie wszelkich gniazdek i włączników. Warto przygotować sobie następujące narzędzia.

 • miara
 • wkrętak
 • zszywacz
 • sznur mierniczy
 • młotek
 • klej neoprenowy
 • aplikatur kleju

Panele można układać na specjalnych listwach przykręconych do ściany lub bezpośrednio na ścianę. Pierwsza wersja jest bardziej pracochłonna, ale zapewnia cyrkulację powietrza pomiędzy ścianą a panelami. Jeśli wersję z łatami stosujemy w wilgotnych pomieszczeniach typu łazienka lub kuchnia, warto odpowiednio zabezpieczyć je przed wilgocią.
Należy pamiętać, aby profile wykończeniowe montować do wcześniej przytwierdzonych łat, jeszcze przed ułożeniem paneli. Do układania paneli z PCV stosuje się wiele rodzajów profili (listew) wykończeniowych, dzięki którym można łączyć płaszczyzny w różnych miejscach (podłoga, sufit, miejsca wokół okien i drzwi) a także estetycznie wykończyć powstałą okładzinę.

Sposoby mocowania paneli.

Mocowanie paneli na listwach.

 1. Zaznaczyć na ścianie przy użyciu sznura mierniczego miejsce położenia każdej łaty. Rozstaw powinien wynosić 40 do 60 cm
 2. Między jedną listwą a drugą pozostawić wolne przestrzenie, aby zapewnić cyrkulację powietrza między panelami a ścianą.
 3. Rozmieścić łaty wokół drzwi i okien, a także w miejscach, gdzie będą profile wykończeniowe.

Listwy montuje się w kierunku prostopadłym do kierunku paneli.

Mocowanie paneli bez użycia listew.

Istnieją ściany, na których można mocować panele PCV bez użycia listew. Układa się je wtedy bezpośrednio na podłożu, przykręcając, przypinając lub też przyklejając. Podłoże musi być dokładnie wyrównane, oczyszczone, wolne od grzybów. Podłoże, na którym panele się przykleja, powinno być dodatkowo suche i odtłuszczone.

Mocowanie paneli

Profile wykończeniowe przyciąć do wymaganej długości i zamocować podstawę każdego z nich w miejscach brzegowych: kąty, brzegi sufitów i drzwi, ramy drzwi i okien.
Mocowanie na łatach.Łaty mocuje się do podłoża za pomocą śrub o płaskich łabach i średnicy do 4mm (w przypadku podłoża drewnianego) lub za pomocą kołków rozporowych. Panele do łat przybija się gwoździami, przypina klamerkami lub zszywkami.

Wersja przypinana.

Panele przypina się do podłoża za pomocą klamerek o minimalnej długości 12mm( w wypadku podłoża gipsowego, klamerki powinny być nierdzewne).

Wersja klejona.

Do klejenia paneli używać należy kleju neoprenowego.

Przycinanie paneli

Sprawdź ekierką czy panel ma kąty proste i przytnij do wymaganej długości mierząc część, którą należy zachować.

Układanie paneli.

Pierwszy panel służy za punkt orientacyjny przy układaniu wszystkich następnych (sprawdź za pomocą poziomicy jego dokładne położenie). Układają panele poziomo lub pionowo należy rozmieścić je tak, by na krawędziach znalazły się panele tej samej szerokości. Po ułożeniu wszystkich paneli, przypiąć pokrywy profili do odpowiednich podstaw.

Wykończenia

Gniazdka i włączniki

Montaż listew jest dobrą okazją do wytyczenia miejsc prowadzenia kabli. Można wybrać obudowy gniazdek, które nakłada się bezpośrednio na panel obudowy wpuszczane w otwory w podłożu. Otwory wykonuje się wiertarką z otwornicą.


http://credit-n.ru/forex.html

Artykuł z kategorii: Jak zbudować

Komentarzy... (5)

Zostaw komentarz |

 1. irek pisze:

  witam mam pytanie co zrobic jesli para sie skrapla w kuchni po polozeniu paneli na sofit i na scianach i podloge czy jest rozwiazanie by pozbyc sie pary rosy z paneli prosze o pomoc o doradzenie dziekoje moze na gg bysmy poisali

 2. panelepcv.pl pisze:

  By pozbyć się wilgoci/skraplania się pary należy zastosować wentylację -panele to w miarę szczelna izolacja i montując jej we wnętrzach pomieszczeń pamiętajmy o stosowaniu kanałów odprowadzających powietrze.

 3. mirek pisze:

  Witam,mam problem.Chcę samodzielnie zaślepić luki od pęknięć między ścianą a podłogą obie są z betonu ściany,podłogi.Pęknięcia są po wstrząsach kopalnianych,mieszkam na ostatnim piętrze,a chciałby zrobić tak by zaślepić te pęknięcia,oraz wyrównać powierzchnię pokoju.Co jest mi potrzebne jakie materiały
  oraz narzędzia bym to mógł uzupełnić,proszę o poradę

 4. Ricky pisze:

  na wszystkie pekniecia dobry jest tzw. filler

 5. zbigniew pisze:

  mam pytanie czy na sciane która była wczesniej malowana można położć panel pcv jak to zrobić dzieki zgury za rade

Zostaw komentarz