моментальный займ на карту без проверок

Kątowniki



Kątownik stolarskiKątownik to bardzo stare i  tradycyjne,  narzędzie, z wyglądu przypominające literę L. Wykorzystywane przez rzemieślników od setek lat w różnych dziedzinach. Jako ciekawostkę można traktować to że opatentowane dopiero w 1819 roku przez amerykańskiego ślusarza o nazwisku Silas Hawes. Pomimo swej banalnej konstrukcji doskonale usprawnia te prace które zwykle wykonujemy najczęściej, a także poprawia ich jakość.


Zastosowanie kątownika

Stosowane powszechnie w wielu profesjach takich jak stolarstwo, murarstwo, ciesielstwo, doskonale sprawdza się zarówno podczas  budowania dachów, lub schodów, a także przy pracach dotyczących stolarki meblowej. We wszystkich tych dziedzinach przede wszystkim znajduje zastosowanie podczas  trasowania, wykreślania prostopadłych linii, wyznaczania kąta prostego lub 45 stopni, jednak można go także wykorzystywać do sprawdzania kąta już ukończonych projektów.

Budowa kątownika

Najczęściej spotyka się kątowniki wykonane z drewna , metalu, lub z połączenia obu tych materiałów. W zależności od zastosowanego materiału, spotyka się kątowniki wykonane z jednolitego kawałka, o równej grubości ramionach, lub wersję gdzie jedno z ramion może być grubsze od drugiego, pozwala to na wygodne oparcie kątownika o krawędź elementu, gdy używamy go do wyznaczania prostopadłych linii. Zwykle jedno z ramion ma wytłoczoną podziałkę która ułatwia prace pomiarowe.

Rodzaje kątowników

Kątownik uniwersalnykątownik uniwersalny – zwykle wykonany z jednego kawałka metalu, o płaskim kształcie, dostępny w większych rozmiarach niż kątowniki stolarskie i ślusarskie, często wykorzystywany w budownictwie, oraz pracach z elementami większych gabarytów.

Kątownik stolarskikątownik stolarski – składa się z drewnianego ramienia (uchwytu) i osadzonego w nim pod kątem prostym drugim ramieniem, z wąskiego paska sztywnej blachy, najczęściej z podziałką milimetrową. Służy on do znaczenia i mierzenia obrabianych materiałów drewnianych. Może być wykorzystywany do wyznaczania prostopadłych w stosunku do krawędzi elementu, wyznaczania kąta prostego i 45 stopni,  określania środka koła, lub geometrii ukończonych konstrukcji.

Kątownik ślusarskikątownik ślusarski – odmiana kątownika składająca się z cienkiego i sztywnego kawałka blach umieszczonego w sztabce stalowej prostopadłościennej i złączonej z nim pod kątem 90 stopni. Zwykle używany w celu sprawdzenia dokładności odwzorowania kąta. Sprawdzenia dokonuje się poprzez przyłożenie kątownika do badanych krawędzi, jeżeli kątownik dolega do nich i nie widoczne są prześwity wówczas oznacza to istnienie kąta prostego. http://credit-n.ru/calc.html

Artykuł z kategorii: Narzędzia

Komentarzy (0)

Zostaw komentarz