моментальный займ на карту без проверок

Podstawowe narzędzia stolarskie.



Ręczne narzędzia stolarskieNarzędzia stolarskie to podstawa efektywnej pracy. Jeśli myślisz o wykonywaniu projektów związanych z drewnem i nie jesteś pewien jakie ręczne narzędzia stolarskie okażą się przydatne w twoim warsztacie zapoznaj się z tym artykułem. Byś może okaże się dla ciebie przydatny i rozwieje niektóre wątpliwości.


Poniżej znajdziesz listę dziesięciu najczęściej używanych, a zarazem podstawowych i niezbędnych narzędzi stolarskich, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu stolarza majsterkowicza.

Podstawowe narzędzia stolarskie

Młotek

Młotek stolarskiJedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka na pierwszy rzut oka banalne w swojej budowie, jednak istnieje wiele rodzajów młotków, które różnią się od siebie konstrukcją, oraz przeznaczeniem. Najbardziej uniwersalny będzie młotek z obuchem przystosowanym do wyciągania gwoździ. Przy doborze narzędzia należy zwrócić uwagę aby młotek do wykonywania precyzyjnych prac nie był zbyt ciężki, oraz dobrze leżał w ręce.

Kątownik stolarski

Kątownik stolarskiKątownik stolarski jest wyjątkowo praktycznym narzędziem. Niezrównanym do szybkiego i dokładnego wyznaczania prostopadłych linii cięcia, lecz także do szybkiego wyznaczania kątów 90 i 45 stopni, lub dokonywania drobnych pomiarów. Prawidłowe używanie takiego kątownika zaoszczędza sporo czasu, oraz znacznie poprawia jakość wykonanej pracy. Doskonale nadaje się do sprawdzania kąta prostego w wykonywanych projektach.

Miara taśmowa

Miara taśmowaKolejne podstawowe narzędzie absolutnie niezbędne do wykonywania jakichkolwiek prac warsztatowych. Dobrej klasy miara podręczna ma minimum 3 metry długości, wyraźną i dokładną podziałkę, solidny oraz mechanizm blokujący, oraz sprężynę, na jej końcu znajduje się lekko luźna zagięta blaszka, luz nie świadczy o wadzie miary, pozwala na dokładne pomiary z odniesieniem zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej powierzchni blaszki.

Nóż z wymiennymi ostrzami

Nożyk uniwersalnyPoręczny uniwersalny nożyk, z elastycznymi wymiennymi lub, lub łamanymi ostrzami. Dzięki temu łatwy i szybki w obsłudze, a także co ważne zawsze bardzo ostry. Proste i jednocześnie wielofunkcyjne narzędzie sprawdzające się tak przy trasowaniu, czy wyznaczaniu linii, jak w sytuacjach gdy musimy coś szybko oczyścić, lub przeciąć materiały o niewielkiej grubości, a także w wielu innych warsztatowych sytuacjach.

Komplet dłut

Dłuta stolarskieDłuto to obok młotka jedno z tradycyjnych oraz najstarszych atrybutów stolarskich, a zarazem kolejne niezbędne narzędzie wykorzystywane podczas prac materiale jakim jest drewno. Dobrze naostrzone dłuto w rękach osoby wiedzącej jak się nim posługiwać może zdziałać cuda.Dłuta stosuje się do prac rzeźbiarskich lub bardziej przyziemnych, jak na przykład wykonywanie gniazd pod zawiasy, lub czopy.

Poziomica (libella, waserwaga)

PoziomicaGdy już ukończymy jakiś projekt, nie jednokrotnie zachodzi potrzeba aby sprawdzić czy efekt naszej ciężkiej pracy znajduje się w idealnie poziomej, lub pionowej pozycji. Można to zrobić szybko i dokładnie z pomocą kolejnego prostego i niezbędnego narzędzia jakim jest poziomica. Na rynku można spotkać wersje libellowe działające z wykorzystanie grawitacji, oraz laserowe wyznaczające poziomą wiązkę światła.

Komplet wkrętaków (śrubokrętów)

Wkrętaki, ŚrubokrętyPopularne i uniwersalne śrubokręty, każdy choć raz miał z nimi do czynienia. Jest ich tyle rodzajów ile rodzajów wkrętów i śrub, co często może sprawić kłopot gdy natrafimy na śrubę o główce akurat w takim kształcie jakiego nie posiadamy. Generalnie nie są to narzędzia drobie więc z czasem można kompletować różne ich wersje. Warto zaopatrywać się w te z hartowanymi końcówkami mają o wiele dłuższą żywotność, i poprawiają komfort pracy.

Kątownik uniwersalny

Kątownik uniwersalnyMniejszy lecz o wiele bardziej funkcjonalny brat kątownika stolarskiego. Poza kompaktowymi gabarytami, co czyni go wiele bardziej podręcznym podczas pracy, od tradycyjnego kątownika różni się także nieco inną konstrukcją  części wyznaczającej kąt. Często dodatkowo posiada zintegrowaną niewielką poziomicę, oraz możliwość regulacji części wyznaczającej kąty 90 i 45 stopni, dzięki której ma jeszcze więcej zastosowań niż zwykły kątownik.

Komplet ścisków

Ścisk stolarskiŚciski stolarskie dostępne w różnych wersjach, oraz wielkościach ułatwiają mocowanie obrabianych elementów do stołu, ale także ich właściwy montaż w całość. Na rynku obecnie można spotkać tradycyjne ściski działające na zasadzie dokręcanej śruby, oraz tak zwane ściski szybkiego montażu o nieco innej konstrukcji charakteryzujące się mniejszym naciskiem jednak o wiele szybszym działaniem.

Strug stolarski (hebel)

Strug stolarskiOstatnim na tej liście tradycyjne  narzędzie stolarskie to popularny strug. Używany zwykle do zbierania równych cienkich warstw materiału, wyrównywania powierzchni, oraz usuwania niewielkich kawałków elementu w celu zmiany różnic w wymiarze obrabianego elementu, niezastąpiony podczas przygotowywania powierzchni do dokładnych połączeń http://credit-n.ru/zaymi-listing.html

Artykuł z kategorii: featured

Komentarzy... (2)

Zostaw komentarz |

  1. lukasz pisze:

    Zdecydowanie zabrakło jakiejś piłki do cięcia drewna 😉

  2. Marcus pisze:

    Hej.

    Proponuję jeszcze dodać drewniany młotek stolarski. Niezbędny kiedy trzeba coś pobić bez uszkodzenia powierzchni i wgnieceń. Tutaj można poczytać jak go zrobić samemu:

    http://zrobtolepiejsam.pl/jak-zrobic-drewniany-mlotek/

Zostaw komentarz