моментальный займ на карту без проверок

Sklejka



Sklejka - opis Sklejka pomimo że ostatnio jest wypierana przez tańsze  płyty wiórowe to nadal jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych materiałów drewnopochodnym stosowanych w  dzisiejszych czasach, tak w stolarce meblowej jak i budowlanej . Może być wykonywana na bazie różnych gatunków drewna zarówno liściastych jak i iglastych.  Tajemnica sklejki tkwi w jej konstrukcji , dzięki której  wykazuje lepsze właściwości mechaniczne i fizyczne
niż lite drewno, jednocześnie zachowując sporą część zalet estetycznych. Poniższy opis przybliży nieco charakterystykę oraz właściwości materiału jakim jest sklejka.


Drewno i sklejka – różnice

Elementy wykonane z drewna litego w zależności od jego gatunku posiadają niepożądane właściwości spowodowane jego strukturą budowy, oraz higroskopijnością czyli dążeniem do wyrównania wilgotności z otoczeniem. Higroskopijność objawia się  po przez wypaczanie, skręcanie, zmianę objętości, czy pękanie elementów w czasie wyrównywania wilgotności, jedne gatunki są bardziej podatne na te zmiany  inne mniej . Jednak problem ten w mniejszym lub większym stopniu dotyczy każdego gatunku. Należy pamiętać o tym że tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zmian, im mniejsza grubość i większa powierzchnia elementu. Konstrukcja sklejki niweluje ten problem.

Konstrukcja sklejki:

Sklejka jest wielowarstwowym produktem złożonym z licznych cienkich pasów forniru ułożonego tak aby włókna kolejnych warstw przebiegały w stosunku do siebie prostopadle. Kolejne warstwy skleja się ze sobą w specjalnych prasach z wykorzystaniem klejów oraz wysokiego nacisku. Dzięki temu że składa się z kilku warstw, siły, i odkształcenia powstające na skutek zmiany wilgotności otoczenia niwelują się, i w ten sposób sklejka jest mniej podatna na naprężenia, oraz naprzemienną ekspansję i kurczenie się na które podatne jest zwykłe drewno. Zbudowana w ten sposób płyta może mieć grubość od 3 do 50 mm, o formacie dochodzącym do 1250 x 2440 mm, przy czym jest dużo silniejsza i stabilniejsza niż gdyby była wykonana z elementów z drewna litego.
Zwykle arkusze sklejki powstają z nieparzystej ilości warstw (typowo 3,5, 7, lub więcej) gdy spojrzymy na jej przekrój poprzeczny można zauważyć że ilość warstw jest zawsze tak sama licząc od środka. Dzięki temu sposobowi układania warstwy zewnętrzne płyty mają zawsze ten sam kierunek włókien.

Warto pamiętać

  • Sklejka może być sprzedawana w arkuszach posiadających  wierzchnią i spodnią stronę, wierzchnia to ta która ma lepszą jakość i jest bardziej gładka,  z przeznaczeniem do widoku. Czasami można jednak spotkać w sprzedaży arkusze posiadające obie strony tej samej jakości.
  • Dostępna jest także w wersjach o zwykłej i podwyższonej wodoodporności.
  • Istnieją różne rodzaje sklejki wykonywane z konkretnym przeznaczeniem np: boazeryjna, elewacyjna, elastyczna, lotnicza, szalunkowa, przeznaczona pod malowanie itd.

http://credit-n.ru/offers-zaim/4slovo-bystrye-zaymi-online.html

Artykuł z kategorii: Jak zbudować

Komentarzy (0)

Zostaw komentarz