моментальный займ на карту без проверок

Rodzaje młotków.



Rodzaje młotkówMłotek to jedno z najstarszych narzędzi towarzyszących człowiekowi na przełomie dziejów, podczas najróżniejszych prac. Stworzone aby pomóc sobie przy uderzaniu w inne narzędzia np dłuta, do wbijania gwoździ, lub zadań rozbiórkowych. Młotek znalazł swoje zastosowanie w profesjach takich jak rzeźbiarstwo, stolarstwo, praca w metalu oraz praktycznie w każdej innej dziedzinie gdzie była potrzeba używania narzędzi ręcznych. Jednak że w zależności od konkretnych zastosowań ulegał pewnym modernizacją oraz ulepszeniom. Właśnie dlatego mamy w dzisiejszych czasach wybór z pomiędzy wielu rodzajów tego prostego w budowie, jednak bardzo uniwersalnego narzędzia.


Budowa młotka

Zasada konstrukcji młotka bez względu na jego końcowe przeznaczenie jest banalnie prosta i zawsze taka sama. Są to połączone ze sobą na zasadzie klina dwa elementy:

trzonek – Stanowi uchwyt młotka, jest to część na której zostaje osadzony obuch, zwykle wykonywany z odpowiednio obrobionego kawałka drewna, czasami jednak można spotkać młotki z trzonkami zrobionymi z tworzyw sztucznych, lub metalu.

obuch – Ten ważniejszy element, wykonany zwykle z metalu, choć spotyka się także młotki z obuchami drewnianymi, gumowymi, lub z tworzyw sztucznych. Jest ta część której kształt ma wymierny wpływ na zastosowanie młotka do konkretnych prac. Jego odpowiednie wyprofilowanie oraz masa będą miały wpływ na to czy młotek będzie wykorzystywany do ciężkich prac budowlanych, czy może do precyzyjnych rzeźbiarskich lub blacharskich.

Na rynku można coraz częściej spotkać dobrej jakości młotki wykonane w technologi jednolitego metalowego elementu. Gdzie obuch i trzonek stanową całość.

Rodzaje młotków


Młotek ślusarskimłotek ślusarski – jest to najbardziej uniwersalny i rozpowszechniony rodzaj młotka, dostępny w wielu rozmiarach, można go z powodzeniem używać do różnych prostych prac, jednak nie posiada on tak przydatnych funkcji jak młotki specjalistyczne, które w rękach fachowców pozwalają na o wiele szybszą pracę oraz lepszą jakość wykonania projektów.

Młotek blacharskimłotek blacharski – obuch takiego młotka wykonany jest zwykle z gumy, lub innego elastycznego tworzywa. Stosowany przede wszystkim do kształtowania oraz obróbki blachy, spotyka się także metalowe jednolite młotki z wymiennymi miękkimi końcówkami które można dobierać sobie w zależności od charakteru zadania.

Młotek ciesielskimłotek ciesielski – obuch wykonany ze stali, kształtem różniący się od młotka klasycznego tym że jego stożkowa część jest rozdwojona, a w górnej części obucha znajduje się magnes oraz uchwyt ułatwiający rozpoczęcie wbijania gwoździa. Narzędzie to doskonale nadaje się także do szybkiego  wyciągania gwoździ,  kucia, i  podważania elementów na zasadzie dźwigni.

Młotek mórarskimłotek murarski – jest on zwykle nieco większy od innych młotków, z racji ostro zakończonemu końcowi obucha doskonale nadaje się do kruszenia cegieł i pustaków, wybijania kanałów w murze, skuwania, oraz innych prac budowlanych, można spotkać młoty murarskie u masie nawet 20 kg które znajdują zastosowanie przy ciężkich pracach rozbiórkowych.

Młotek Stolarski (pobijak)młotek stolarski (pobijak) – ten nieco inaczej niż poprzednicy ma obuch  wykonany z twardego drewna przez co nie nadaje się do wbijania gwoździ, z racji swojej stosunkowo delikatnej konstrukcji i małej wagi, wykorzystywany do pobijania innych narzędzi – takich jak dłuta, przecinaki itp.

Młotek rzeźbiarskimłotek rzeźbiarski – z obuchem w kształcie walca zamocowanego zamocowanego na trzonku, służy do pobijania dłuta rzeźbiarskiego, dzięki niewielkiej masie i dobremu wyważeniu pozwala na bardzo istotne przy pracach rzeźbiarskich, precyzyjne uderzanie w narzędzie.

Młot kamieniarskimłotek jubilerski (cyzelerski) – narzędzie służące do prac jubilerskich, jest miniaturowy, o niewielkiej masie

młoto-klin – młot z długim trzonkiem i ostrym obuchem, służy do rozbijania pieńków drewnianych; jest wbijany za pomocą dużego młota , tak aby rozrywać drewno wzdłuż słojów

młotek kamieniarski – wykorzystywany na przykład przy układaniu kostki brukowej

Młotek szewskimłotek szewski – to co odróżnia go od innych młotków to to że powierzchnia uderzająca obucha jest wyprofilowana wypukle, dostosowana do wbijania gwoździ w miękkie powierzchnie (skórę),zamiast ściętego przeciwległego końca często posiada wygięte „łapki” do wyciągania gwoździ http://credit-n.ru/informacija.html

Artykuł z kategorii: featured

Komentarzy (0)

Zostaw komentarz