моментальный займ на карту без проверок

Praca z drewnem bukowym.



Drewno bukoweBuk jest jednym z najbardziej cenionych gatunków drewna stosowanym powszechnie w stolarstwie. Jest to drewno twarde, wytrzymałe, oraz przy odpowiednim wykończeniu bardzo piękne. Niestety drugą stroną opisanych zalet jest to, że z racji swoich właściwości jest drewnem stosunkowo trudnym w obróbce.
W związku z tym warto mieć na uwadze kilka przydatnych wskazówek, kiedy będziemy pracować z tym niewątpliwie szlachetnym drewnem.


Praca z drewnem bukowym

Podczas pracy z drewnem bukowym warto zaopatrzyć się w cierpliwość, jest to materiał z jednej strony bardzo twardy,  jednak że z powodu swojej specyficznej struktury, bardzo łatwo może się uszkadzać podczas obróbki (wyłupywać. Często problem ten objawia się na przykład podczas frezowania krawędzi elementu wykonanego z drewna bukowego. Przy zbyt szybkim przesuwaniu frezarki problemem może być wyłupywanie się kawałków drewna, dlatego wskazane jest wykonywać profil w kilku fazach niż za jednym pociągnięciem.

Kolejną istotną sprawą będzie dbanie o należycie przygotowane narzędzia. Nie trudno się domyślić że do pracy w drewnie takim jak bukowe wyjątkowo ważnym jest posiadanie bardzo ostrych narzędzi. Buk to drewno które tępi ostrza jak żadne inne tak wiec pamiętaj o tym aby sprawdzać ich ostrość nieco częściej niż pod czas pracy z bardziej miękkimi gatunkami.

Dbając o ostrość narzędzi zwłaszcza ostrzy frezów unikniesz częstego problemu jakim jest przypalanie się drewna podczas obróbki cięciem czy skrawaniem.

Prace wykończeniowe

Ze względu na swoją twardość, i to że drewno bukowe charakteryzuje się bardzo ładnym rysunkiem, powinno się je pokrywać jak najcieńszą warstwą lakieru.  Wymaga to włożenia nieco więcej pracy podczas szlifowania powierzchni, a także stosowania papierów o różnej ziarnistości, w ostatnich fazach z uwzględnieniem bardzo drobnych, aby uniknąć zarysowań na powierzchni. Poza lakierowaniem drewno to doskonale nadaje się do wykończenia olejami.Wyjątkowe właściwości sprawiają że  buk jest wykorzystywany w stolarce budowlanej do produkcji schodów, parkietów lub drzwi. W stolarce meblowej jako doskonały materiał do produkcji krzeseł, stołów, czy na przykład blatów kuchennych wykańczanych olejami. http://credit-n.ru/offers-zaim/zaymer-online-zaymi.html

Artykuł z kategorii: Jak zbudować

Komentarzy... (1)

Zostaw komentarz |

  1. ArkadiuszM pisze:

    Myślę, że cierpliwość jest ogólnie potrzebna, jak sie ktoś zajmuje stolarką, przy każdej obróbce trzeba każdy krok dobrze przemyśleć, każdą pracę zrobić precyzyjnie. Wiadomo, że profewsjonalne maszyny, jak felder czy hammer, załatwiają większość pracy, ale nadal jest tak, że mała nieuwaga może zakończyć sie fiaskiem.

Zostaw komentarz