моментальный займ на карту без проверок

Jak wiercić w kafelkach.wiercenieWiele prac wykończeniowych w kuchni lub łazience, wiąże się z wykonywaniem otworów w kafelkach. Jak wiadomo kafelki to bardzo twardy materiał, niestety także kruchy i łamliwy. Niefortunne uszkodzenie z reguły wiąże się z kosztowna i czasochłonną wymianą. Aby uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń wiercenie w takim materiale wymaga specjalnej techniki i stosowania się do pewnych zasad.


Zanim przystąpisz do wiercenia otworu w kafelkach przygotuj sobie:

 • pisak
 • kawałek taśmy maskującej
 • wiertło widiowe
 • wiertło do kafelek
 • wiertarkę, oraz odkurzacz

kafelkia1 kafelkib1 kafelkic2

A – W miejscu gdzie ma się znajdować otwór przyklej kawałek taśmy maskującej, następnie zaznacz pisakiem punkt w którym będziesz wiercił.

B – Do bezpiecznego wiercenia w ceramice przeznaczone są specjalnie w tym celu wykonane wiertła. Wskazane jest użycie takiego do pierwszego wiercenia. Pamiętaj aby wyłączyć udar w wiertarce, wibracje utrudnią precyzyjne wiercenie oraz mogą uszkodzić powierzchnię płytki.

C – Podczas wiercenia warto skorzystać z odkurzacza, podstawiając dyszę bezpośrednio pod otwór, zapobiegnie możliwości odbarwienia elementów białych fug, lub silikonowych uszczelnień.

kafelkid kafelkie kafelkif

D – Kiedy już przewiercimy się przez powierzchnię kafla, do dalszej pracy możemy korzystać z wiertła widiowego.

E – Po wykonaniu otworu na właściwą głębokość usuwamy taśmę maskującą.

F – Otwór gotowy można montować do niego kołek, i mocować resztę konstrukcji.

Poniżej zdjęcie specjalnego wiertła do wiercenia w kafelkach i szkle.

wirtlo http://credit-n.ru/business-kredit.html

Artykuł z kategorii: Jak zbudować

Komentarzy... (4)

Zostaw komentarz |

 1. Jan pisze:

  Witam,

  1. Kiedy należy zdjąć z wiertarki demonstrowane wiertło do kafli i założyć widie ? (zaraz po przewierceniu „śliskiej” powierzchni płytki, czy dopiero po przewierceniu całej kafli) ?

  2. Jeżeli jedna sciana jest wykonana z karton-gipsu, jakiego wiertła należy użyć aby się przez nią właściwie przewiercić ?

  Dziękuję

 2. filip pisze:

  witam,
  właśnie wywierciłem 10 dziur w kafelkach (różnych), więc pozwolę sobie odpowiedzieć:

  1. nie używałem specjalnego wiertła. najzwyklejsze widia zdaje egzamin bez problemu, tylko trzeba początkowo wiercić powoli. no i oczywiście bez udaru!
  2. przez karton-gips można się przewiercić zwykłym wiertłem – takim jak do drewna.
  pozdr
  filip

 3. piotr pisze:

  a na najszybciej jest przewiercic przez plytke wiertlem go metalu a w scianie dopiero widja milego wiercenia:)

 4. Viper pisze:

  Mi parę razy niestety kafelki popękały, ale to był wynik braku doświadczenia. Trzeba po pierwsze mieć wiertło o odpowiedniej strukturze, a po drugie ustawić właściwie wiertarkę. Im szerszy mamy zakres regulacji tym lepiej. Co do wierteł samych to dziś możemy wybierać z czego chcemy. Sam ufam głównie wiertłom z Muntech24, póki co nie rozczarowały mnie i na forach też ludzie je przeważnie chwalą. Jeszcze trzeba dodać że są takie płytki gdzie nigdy się nie da sensownie nawiercić otworów, czego byśmy nie użyli. Pozdrowienia!

Zostaw komentarz