моментальный займ на карту без проверок

Dachówka ceramiczna.



Dachówka ceramicznaDachówki ceramiczne należą do najstarszych pokryć dachowych. Stosowane były już w średniowieczu. A do czasów dzisiejszych nie tylko nie straciły na popularności ale wciąż są materiałem o najdłuższej żywotności. Doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych i w miejscach gdzie dach stawia się najwyższe wymogi.


Choć dachówka ceramiczna nie należy do najtańszych materiałów wykończeniowych jest jednym  z popularniejszych pokryć dachowych. Od lat utożsamiana jest z

budownictwem ekologicznym zapewni doskonałą wentylacje i zdrowy klimat domu. Dachówka ceramiczna zapewni najdłuższą żywotność dachu i doskonale sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych. Pokrycia ceramiczne zaliczane są do pokryć ciężkich. Inne pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych, z blachy czy papy są kilkakrotnie lżejsze. Głównym składnikiem używanym do produkcji tej dachówki jest glina, dodaje się również składniki uszlachetniające jak kwarc czy mączka ceglana, które to mają na celu poprawienie jakości.

Dachówki ceramiczne wypala się w picu w temperaturze 900°- 1200°, poddawana termicznej obróbce, która nadaje im porowatą strukturę. Dachówki mogą być agnobowane lub glazurowane (szkliwione). Wzornictwo dachówek ceramicznym od lat pozostaje niezmienne i nawiązuje stylem do tradycyjnych stosowanych od dziesiątek lat dachówek.

Obecnie na polskim rynku dostępna jest niezwykle bogata oferta dachówek ceramicznych. Można wybierać różne kształty, kolory oraz powłoki.

Ze względu na sposób wytwarzania dachówki dzielimy na ciągnione i tłoczone.

Do najpopularniejszych rodzajów należą:

  • dachówki karpiówki, jest ta najstarszy i najbardziej znany typ dachówki. Istnieje cała gama tego gatunku dachówek o różnych wykrojach i modelach. Można je układać na dwa sposoby: „w łuskę”- każdy rząd dachówek wisi na pojedynczej łacie i „w koronkę”- na jednej łacie są dwa rzędy dachówek. Dachy pokryte tym rodzajem dachówek sprawiają wrażenie lekkich i delikatnych mimo, że w rzeczywistości jest to najcięższy materiał wśród pokryć dachowych. Karpiówki mogą mieć powierzchnię gładką, chropowatą, szczotkowaną (z nieregularnymi żłobieniami), lub czesaną ( z regularnymi wyżłobieniami), powierzchnia może być wyprofilowana, a nawet ręcznie ornamentowana.
  • dachówki holenderki zwane również „esówką” z przekroju poprzecznym przypomina literę ”S”. Dachówki te mają głęboki, delikatny światłocień.
  • dachówki holenderki płaskie zwane również dachówką rzymską. To spłaszczona dachówka holenderka z  wyraźnymi zamkami.
  • dachówki zakładkowe mogą mieć różne kształty, są wyposażone w charakterystyczne zamki na krawędziach górnej, dolnej i bocznej. Najpopularniejsza wśród nich jest dachówka marsylka- charakteryzuje się dwoma równoległymi wgłębieniami i wyrazistymi światłocieniami.
  • mnich-mniszka- to podłużne dachówki o półokrągłym kształcie poprzecznego przekroju. Dachówki mnich i mniszka należą do jednych z najcięższych dachówek. Ten typ dachówek stosuję się najczęściej przy renowacji dachów zabytkowych. Rzadko są natomiast wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym.

Bez względu na rodzaj dachówki jakiego użyjemy dach ceramiczny będzie się charakteryzował dużą wytrzymałością, przy odpowiednim ułożeniu dach ceramiczny wytrzymuje co najmniej 100 lat. Ponadto materia ten jest  mrozoodporny, odporny na ogień, promienie UV, a także zróżnicowane warunki atmosferyczne. Należy też mieć na uwadze doskonałą termoizolację takiego dachu. A przy ewentualnym uszkodzenie dachu do naprawy wystarczy wymiana pojedynczych elementów, więc mamy pewność, że dach nie będzie przeciekał.

Dachówki ceramiczne to najstarszy a zarazem bardzo popularny materiał na pokrycie dachu. Mimo stosunkowo wysokiej ceny ciszy się ogromną popularnością. Dach pokryty dachówką ceramiczną ma nie tylko niewątpliwe walory estetyczne, to również najtrwalszy z dostępnych pokryć dachowych. http://credit-n.ru/forex.html

Artykuł z kategorii: Budowa domu

Komentarzy (0)

Zostaw komentarz