Dachówka ceramiczna czy cementowa?
admin | paź 20, 2009 | Komentarze 0
Dach jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Chroni bowiem jego konstrukcję przed wpływem warunków atmosferycznych stanowi barierę dla opadów, wiatru, wysokich temperatur i mrozów. Dach stanowi o obrazie architektonicznym domu i nadaje mu swoisty charakter.
Dachówki ceramiczne to najstarszy materiał wśród pokryć dachowych. Umiejętność produkcji ceramiki znana była już przed naszą erą. Pierwsze dachówki wypalane z gliny były płaskie, później zmieniły kształt na rynnowy, który był bardzo rozpowszechniony w całej Europie i przetrwał do dnia dzisiejszego. W ciągu wieków użytkowania wytworzono kilkadziesiąt form i kształtów dachówek ceramicznych. Jednak surowiec do produkcji dachówki pozostał niezmienny od lat. Dachówka ceramiczna jest produkowana z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego i mączki ceglanej. Dzięki mieszance tych składników powstaje pylasta struktura, z której formuje się i wytłacza dachówki o pożądanym kształcie. Następnym etapem produkcji dachówki jest suszenie i glazurowanie. Dachówkę ceramiczną wypala się w piecu w temperaturze ponad 1000 stopni. Ważnym etapem produkcji jest także powolne schładzanie dachówek co ma istotny wpływ na trwałość wyrobu. Obróbka termiczna nadaje dachówce porowatą strukturę, dzięki czemu staje się paro przepuszczalna.
Wśród podstawowych typów dachówek ceramicznych możemy wyróżnić :
- holenderka
- karpiówka
- karpiówka zakładkowa
- mnich-mniszka
- klasztorna
- marsylka
- zakładkowa z pojedynczą lub podwójna zakładką
W Polsce najczęściej można spotkać dachówkę zakładkową i karpiówkę.
W skład systemu dachowego oprócz podstawowych dachówek wchodzą dachówki lewe, prawe, połówkowe, gąsiory i dachówki wentylacyjne. Oraz elementy uzupełniające dachówki umożliwiające obróbkę kominów, okien dachowych, przejść wentylacyjnych.
Do największych zalet dachówek ceramicznych należy niewątpliwie ich trwałość. Przy odpowiednim położeniu wytrzymują ponad sto lat. Są ponadto mrozoodporne, odporne na ogień, maja zdolność tłumienia hałasu i są nienasiąkliwe. Dachówka ceramiczna jest materiałem ekologicznym nie porasta mchem i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ma bogatą i trwałą kolorystykę, która nie ulega zmianie pod wpływem warunków atmosferycznych.
Dachówka cementowa wizualnie bardzo przypomina ceramiczną. Nowoczesne metody wytwarzania i staranny dobór surowców sprawiają, że pokrycia cementowe są trwałe, szczelne i odporne na warunki atmosferyczne. Mimo to dachówka cementowa nie może się pochwalić równie długą trwałością co ceramiczna. I jest ona jak gdyby tańszą alternatywą dla dachówki ceramicznej. Dachówki cementowe wytwarzane są z odpowiednio wyselekcjonowanego piasku kwarcowego, cementu i wody. Dla uzyskania odpowiedniego koloru pokrycia dodaję się naturalne pigmenty oraz pokrywa się dachówki specjalnymi farbami na bazie akrylu. Wytwarzanie dachówki cementowej nie wymaga stosowania skomplikowanych maszyn, zbędne jest także wstępne przygotowanie surowca.
Do najczęściej spotykanych typów dachówek cementowych należą :
- pojedyncza esówka
- podwójna esówka
- podwójna rzymska
- staromiejska
- karpiówka
Dachówka ceramiczna znana jest od wieków przez ten czas była modyfikowana i udoskonalana. Potwierdzano jej wytrzymałość i długotrwałość w warunkach ekstremalnych. Mała nasiąkliwość i gładkość powierzchni zabezpiecza przed porostem mchów i zatrzymywaniem zanieczyszczeń. Dachówka cementowa również posiada wiele zalet, główna z ich to stosunkowo niska cena. Jednak ze względu na strukturę surowców z jakich jest produkowana ma porowatą powierzchnię i większe prawdopodobieństwo zatrzymywania zanieczyszczeń. Dachówka ceramiczna nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, a cementowa dla utrzymania jednolitego koloru powierzchniowego musi być malowana farbą akrylową. Ponadto wyroby ceramiczne dostępna są w znacznie większej ofercie kolorów i odcieni, które w przeciwieństwie do dachówki cementowej nie ulegają z odbarwieniom z biegiem czasu. Podsumowując powyższe wiadomości można stwierdzić, że dachówka cementowa jest tańszą propozycją wykonania dachu krytego efektowną dachówką.
Artykuł z kategorii: Budowa domu